IНТЕРВ'Ю СТАТТI КОЛОНКИ САМООСВІТА КОНТАКТИ
MEGAKia Sportage – безумовний лідер автомобільного ринку України

За результатами продажів нових автомобілів в Україні кросовер Kia Sportage у черговий раз став абсо- лютним лідером продажів та бренд Kia увійшов до трійки лідерів. Асоціація автовиробників України «УкрАвтопром» підбила підсумки продажів нових автомобілів Кросо- вер Kia Sportage став по-справж- ньому народним автомобілем за результатами продажів у 2016 році. Оптимальне співвідношення споживацьких якостей, багатого ви- бору моторів та трансмісій, а також конкурентної ціни дозволило Kia Sportage здобути звання «Кросовер року в Україні 2017». Генеральний директор ПРАТ «Івано-Франківськ-Авто» Ігор НОВІК розповів нам детальніше про переваги бренду КІА.ФОП чи ТОВ? Що обрати?

Вибір організаційно-правової форми господарювання та системи оподаткування є важливим етапом створення прибуткового і стабільного бізнесу. Це рішення вимагає проведення порівняльного аналізу ефективності різних форм організації бізнесу, відповідності цієї форми обраним цілям і стратегії розвитку підприємства в тій чи іншій сфері діяльності. Що необхідно враховувати та пам’ятати в такій ситуації журналу «МЕГА» розповіла Оксана Шевадуцька – CAP, АССА ДипІФР, керівник аутсорсингової компанії «Ваш бухгалтер».

Українські розробники змінюють уявлення про традиційні АЗК. Інновації в сфері торгівлі нафтопродуктами. Розумні АЗК.

У той час як провідні країни світу активно обговорюють четверту промислову революцію, та не тільки обговорюють, а і творять її, більшість українських компаній, на жаль, продовжують стояти на місці, не встигаючи за стрімким розвитком інновацій у світі, відповідно, втрачаючи сотні тисяч доларів потенційної вигоди. Україна у глобальному рейтингу інноваційності Global Innovation Index у 2017 роціпосіла 50 місце.

«Моя особиста позиція - Україна є успішною, якщо вона є максимально передовою в сфері бізнесу» -

Міністр юстиції України Павло Петренко про антирейдерські закони та нові он-лайн сервіси для бізнесу.

Столиця інвестицій

На початку літа в  Івано-Франківську відкрилося представництво Офісу залучення та підтримки інвестицій UkraineInvest у Західній Україні. Це перший регіональний офіс і його діяльність поширюється на сім областей: Івано-Франківську, Львівську, Закарпатську, Чернівецьку, Тернопільську, Рівненську та Волинську. Про стратегічні цілі організації, інвестиційний клімат області, вимоги інвесторів та чи не перетвориться регіон у сировинну базу з дешевою робочою силою ми розпиталися у директора UkraineInvest у Західній Україні Олега Доскоча.Казуси статистики. Як Росія виявилася найбільшим інвестором України?

Казуси статистики. Як Росія виявилася найбільшим інвестором України?

Фокус з'ясував, що стоїть за розтиражованому російськими медіа новиною про колосальну суму інвестицій, вкладених росіянами в українську економіку.

В останній день зими український Держстат оприлюднив інформацію про обсяг прямих іноземних інвестицій (ПІІ), що надійшли в Україну за підсумками 2016 року. В Україні в першу чергу звернули увагу на вражаюче зростання: $ 4,4 млрд інвестицій, що на 17% більше в порівнянні з минулим роком.

Тим часом пропаганда північного сусіда вихопила з статистичного зведення Держстату те, що головним інвестором України виявилася Росія. Як пишуть в тамтешніх ЗМІ, "російський бізнес вклав в економіку України в 2016 році $ 1,67 млрд - 38% від загальної частки інвестицій". Російський читач після такого повідомлення повинен зміцнитися в своїй думці про "непорушного зв'язку між братніми народами". А патріотично налаштований український читач, швидше за все, побачить в цифрах Держстату чергову "зраду" - мовляв, в Донбасі з росіянами воюємо, але дозволяємо їм заробляти гроші в Україні.

Насправді все набагато простіше.

Примус до інвестицій.

В українську економіку в 2016 році мільярди доларів інвестував не окремий російський бізнес. Як ні парадоксально, гроші надходили від державних установ РФ: держбанків, які були змушені влити додатковий капітал в свої дочірні структури в Україні, виконуючи нормативи Нацбанку по докапіталізації банківської системи.

"Сумарно російські держбанки за рік внесли в капітал української банківської системи 36,4 млрд грн, що в перерахунку за середнім курсом долара відповідає $ 1,4 млрд", - пояснює голова аналітичного департаменту інвестиційної компанії Eavex Capital Дмитро Чуріна. Як уточнює співрозмовник Фокуса, лідер російського банківського сектора Сбербанк Росії збільшив капітал своєї української дочки під вивіскою Сбербанк на 4,3 млрд грн. ВТБ - другий за розміром фінустанова Росії з контрольним пакетом держави - "розщедрився" на 8,9 млрд грн для VTB Bank (Україна) і ще на 1,7 млрд грн для підконтрольного БМ Банку. Але найдорожче обійшовся росіянам Промінвестбанк, в статутний капітал якого російський Зовнішекономбанк додав 21,6 млрд грн.

Однак в реальності ніяких "живих" грошей від росіян ми не отримали. Збільшення статутного капіталу відбулося так званим шляхом конвертації кредитів від материнських структур в капітал. Попросту кажучи, російські банки списали українським дочірнім структурам колись видані їм кредити.

Втім, навіть такі "квазіінвестіціі" українській економіці підуть на користь. "Збільшення капіталу, проведені шляхом конвертації кредитів від материнських структур в капітал українських банків російського походження, були вимушеним кроком з боку акціонерів. Вони були б раді не проводити ці інвестиції. Адже за кредитами, які довелося конвертувати, раніше регулярно виплачувалися відсотки, а тепер їх немає ", - пояснив Фокусу фінансовий аналітик групи ICU Михайло Демків. За його словами, російські банки таким чином підкорилися вимогам НБУ про визнання реальних збитків з подальшою докапіталізацію за рахунок акціонерів.

Якщо відняти близько $ 1,4 млрд вливань від російських держбанків з оприлюдненою Держстатом суми нібито російських інвестицій в Україну, внесок північного сусіда здасться куди скромніше, ніж надходження з Кіпру ($ 427,7 млн), Великобританії ($ 403,9 млн), Нідерландів ($ 255 0 млн) і Австрії ($ 249,9 млн).

Подальша деталізація даних може і зовсім звести до нуля показник реального вкладу російського бізнесу в українську економіку. Як пояснює Демків, сума в $ 1,67 млрд не враховує виведення капіталу з України в РФ, який лише за 9 місяців 2016 року склав $ 459 млн.

Тобто ніяких вагомих інвестицій, крім вимушених вливань в банки з російським капіталом, не було. Більш того, акціонери з РФ продовжують підшукувати покупців для своїх українських фінустанов і при першій нагоді покинуть ринок. До цього моменту їм доведеться нести витрати на підтримку своїх банків на плаву, як того вимагає український регулятор.

Рано радіти.

Інше питання, що істотних інвестицій в Україну в минулому році взагалі не надходило. У 2016 році відповідно до вимог НБУ докапіталізувати не тільки банки з російським капіталом, а й інші фінустанови, в тому числі західного походження. Їх вливання в дочірні банки також відобразила статистика. Зокрема, "Укрсоцбанк", який зливається з "Альфа-Банком", в 2016 році сумарно влив в капітал останнього 9 млрд грн. А Альфа-Банк (Україна) в рамках виконання програми докапіталізації збільшив статутний капітал на 5 млрд грн. Так як власники російського походження контролюють Альфа-Банк через холдинг ABH Holdings S.A. з головним офісом в Люксембурзі, формально ці інвестиції не вважаються російськими.

"Докапіталізація банків була основним драйвером зростання інвестицій в Україну. З $ 4,4 млрд припливу ПІІ $ 2,8 млрд склали інвестиції в фінансову і страхову діяльність. І якщо відняти суми докапіталізації, ніякої позитивної динаміки ПІІ ми не побачимо", - відзначає керівник аналітичного департаменту Concorde Capital Олександр Паращій.

Сумнівно, що інвестори виявлять істотний інтерес до України і в цьому році. На 2017 рік в компанії Eavex Capital прогнозують приплив ПІІ на рівні $ 3 млрд, що буде еквівалентно 3,2% ВВП, тоді як в успішні для України 2005-2008 роки рівень середньорічного надходження ПІІ становив понад 7% від ВВП.

Втім, не можна виключати, що офіційна статистика може кілька спотворювати картину в гіршу сторону. "Можливо, ПІІ в Україну не заходять через ризики, пов'язані з правом власності і складною процедурою виведення грошей за кордон, - припускає аналітик ІК Adamant Capital Костянтин Фастовець. - Але це не означає, що іноземні інвестори не цікавляться українськими активами. Угоди можуть відбуватися на рівні офшору і не відображатися в статистиці. Наприклад, гроші інвестора можуть заходити у вигляді кредиту від офшорної структури українського юрособі, а надання кредиту не вважається ПІІ ", - стверджує Фастовець.


ПОШУК ПО ДАТІ