IНТЕРВ'Ю СТАТТI КОЛОНКИ САМООСВІТА КОНТАКТИ
MEGAKia Sportage – безумовний лідер автомобільного ринку України

За результатами продажів нових автомобілів в Україні кросовер Kia Sportage у черговий раз став абсо- лютним лідером продажів та бренд Kia увійшов до трійки лідерів. Асоціація автовиробників України «УкрАвтопром» підбила підсумки продажів нових автомобілів Кросо- вер Kia Sportage став по-справж- ньому народним автомобілем за результатами продажів у 2016 році. Оптимальне співвідношення споживацьких якостей, багатого ви- бору моторів та трансмісій, а також конкурентної ціни дозволило Kia Sportage здобути звання «Кросовер року в Україні 2017». Генеральний директор ПРАТ «Івано-Франківськ-Авто» Ігор НОВІК розповів нам детальніше про переваги бренду КІА.ФОП чи ТОВ? Що обрати?

Вибір організаційно-правової форми господарювання та системи оподаткування є важливим етапом створення прибуткового і стабільного бізнесу. Це рішення вимагає проведення порівняльного аналізу ефективності різних форм організації бізнесу, відповідності цієї форми обраним цілям і стратегії розвитку підприємства в тій чи іншій сфері діяльності. Що необхідно враховувати та пам’ятати в такій ситуації журналу «МЕГА» розповіла Оксана Шевадуцька – CAP, АССА ДипІФР, керівник аутсорсингової компанії «Ваш бухгалтер».

Українські розробники змінюють уявлення про традиційні АЗК. Інновації в сфері торгівлі нафтопродуктами. Розумні АЗК.

У той час як провідні країни світу активно обговорюють четверту промислову революцію, та не тільки обговорюють, а і творять її, більшість українських компаній, на жаль, продовжують стояти на місці, не встигаючи за стрімким розвитком інновацій у світі, відповідно, втрачаючи сотні тисяч доларів потенційної вигоди. Україна у глобальному рейтингу інноваційності Global Innovation Index у 2017 роціпосіла 50 місце.

«Моя особиста позиція - Україна є успішною, якщо вона є максимально передовою в сфері бізнесу» -

Міністр юстиції України Павло Петренко про антирейдерські закони та нові он-лайн сервіси для бізнесу.

Столиця інвестицій

На початку літа в  Івано-Франківську відкрилося представництво Офісу залучення та підтримки інвестицій UkraineInvest у Західній Україні. Це перший регіональний офіс і його діяльність поширюється на сім областей: Івано-Франківську, Львівську, Закарпатську, Чернівецьку, Тернопільську, Рівненську та Волинську. Про стратегічні цілі організації, інвестиційний клімат області, вимоги інвесторів та чи не перетвориться регіон у сировинну базу з дешевою робочою силою ми розпиталися у директора UkraineInvest у Західній Україні Олега Доскоча.Надзвичайний і Повноважний Посол Канади в Україні РОМАН ВАЩУК :

«Я оптимістично налаштований щодо соціально-економічного розвитку Прикарпаття. Бачу багато молодих людей,  які готові змінювати країну».

Пане Романе, ви як Уповноважений і Надзвичайний Посол Канади в Україні з робочим візитом відвідали область. Мало хто знає,  що Ви родом звідси    (село Білі Ослави Надвірнянського  району). У Вас є родичі тут? Розкажіть, як Ваша родина потрапила у Канаду? 

Родини  у Білих Ославах немає. Хоча вдома  я зберігаю усі  родинні фотографії. Мій дід був священником, парохом у селі Білі Ослави. Мій батько теж там народився. Оскільки родина була священича,  то її відправляли в різні парафії. Деякий час родина жила  в Делятин і у Львові, пізніше вже всі виїхали  в Канаду. 

Яка мета Вашого приїзду до Івано-Франківська? 

Основна мета - зрозуміти і підтримати проект ПРОМІС з розвитку міст. Це чотири міста в області - Івано-Франківськ, Коломия, Долина та Яремче. Офіційний візит в Яремче  я відклав, але решту міст відвідав. 

Які результати  Ви встигли відзначити і що це  за проект? 

Цей проект створюється, аби дати містам інструментарій, як планувати майбутнє міста і використовувати для цього децентралізаційні форми, які зараз стали доступними. Раніше говорили, що немає грошей, то й нема що робити. Коли з’являться, то треба знати, що і як це робити. Тут є багато ініціативних людей,  які за канадським досвідом і методами можуть спланувати для своїх громадян майбутнє. Були проекти, які зацікавили велику кількість людей. Є зацікавлення у людей, як управляяти громадським добром. Це дуже позитивна тенденція. Ми підтримуємо в Яремчі вже створену Асоціацію готельєрів, яка збирається спільно розвивати промоцію бренду «Яремче» і туристичного регіону загалом в Україні і на міжнародному рівні. 

В Долині, для прикладу, теж має бути курорт, своєрідна атракція: поклади солі, які там є, використовувати в напрямку косметичної та курортної індустрії. Ідея - пишатися собою і розвивати більше власних потужностей. 

В чому ж була проблема чому в  містах  це не робилось раніше? 

Раніше в Україні була стратегія, але не було ресурсів. Те що раніше називали стратегією, насправді були поодинокі акції. Тут інший випадок: тут є поєднання спільної роботи бізнесу, громадянського суспільства і депутатів, - усі працюють разом. Виробляють одну стратегію за допомогою канадських і польських спеціалістів - створювати спільний продукт, який дає місту перспективну мету на наступні 10 - 15 років. Усі знають, що в Україні через економічні чи військові фактори багато короткострокових проектів. Сам проект ПРОМІС  триватиме до 2020 року. Це не одноразова акція: це і створення нових проектів, і підтримка  малих грантів та ін. 

Ви також обговорювали  проект  створення молочних підприємств, малих фермерських господарств та кооперативів на Прикарпатті за сприяння канадської сторониСкільки створено вже таких кооперативів? 

Так, тут створено декілька кооперативів. Починали з Рогатинського району.  Ідея - не космічна. Надати допомогу тим селянам, які хочуть зі своїх 1 - 2 корів перейти на 10 - 15. Перейти з підсобного господарства на малий молочний бізнес. Надаємо здешевлені кредити для таких ферм. На території області приблизно створено до десяти таких кооперативів. Завдання – показати приклади,  аби інші собі теж змогли придумати і зробити. Канада за галичан не побудує стайні і корівники в області. Але дає можливість. Ми вважаємо: нехай кошти йдуть в село і сприяють створенню робочих місць і підвищенню добробуту. 

Яка відсоткова ставка? Куди потрібно зверататися за такими вигідними кредитами? 

Найперше, необхідно стати  членом кооперативу і тоді матимете право звертатися за допомогою. Ми до цього ставимося серйозно, це не якась ширма, за якою ховаються привілеї для бізнесу. Кооперативи існували з 1939 року. Отже, через кооператив необхідно звернутися до регіонального обєднання. Ми тоді розподіляємо ці можливості зі співпраці з аграрно-дорадчою службою, яка діє у Львові. Кредити надаються під 3  відсотки річних, і люди зможуть спокійно сплачувати. 

Нещодавно Канада ратифікувала Угоду про зону вільної торгівлі з Україною. Всі говорять про спрощені процедури  торгівлі і скасування ввізного мита та  ще багато привілеїв, які отримали вітчизняні підприємці. Якщо вже говорити конкретно, то що така важлива угода дасть місцевим прикарпатським виробникам ? 

Я думаю, виграють люди, які працюють над пошиттям одягу, виробництвом текстилю. Бо 99 відсотків усіх виробів з України звільняться від мита. Це означає, що тільки логістика і конкурентоспроможність виробу буде відігравати ключову роль. Жодних квот,  жодних ввізних мит не буде.  

Крім текстилю що ще буде актуальним? 

Переробка консервованих фруктів та овочів. Домашні холодильники, посудомийки. 

Які товари  імпортуватиме Канада в Україну? 

Серед важливих товарів - вугілля. Також рибу, креветки. Харчі для  домашніх тварин, корм для вередливих котиків і песиків. Зона вільної торгівлі сприятиме подвоєнню товарообороту і кількості інвестицій обох країн.Є сектори, про які ми навіть і не мріяли, і це все залежатиме від фантазій підприємців Канади та України. 

Як Ви можете оцінити підтримку України з боку ЄС? Чи достатньо відкриті ринки Європи і справді створені хороші умови для експорту , як про це говорять? 

Ми щойно самі пройшли шлях багаторічних перговорів з ЄС, і ми одночасно з Україною ратифікували договір з ЄС. Знаємо, що це склдна машина,яка мусить враховувати інтереси усіх її членів, і вони не можуть бути настільки однозначними у своїх рішеннях. Нам влсний досвід показує, що з ними все й одразу не зробиш. 

Яку оцінку ви можете дати соціально-економічному стані області? 

Образ Івано-Франіквщини та інших міст Західної України є дуже відмінним від решти міст України І це ускладнює будь-яку дискусію про стан розвитку.  Я можу сказати, що людина, приїхавши сюди вперше, буде  приємно вражена. Я оптимістично настроєний щодо соціально-економічного розвитку. А як ви це відобразите у своїй статистиці, то вже ваше питання. 

Вражена від чого саме? Краєвиди це не досягнення і не набуті речі, а даровані  людям природою. 

Я можу сказати, що за останні півтора роки, нарешті, почали щось робити. Проїхавши зі Львова до Івано-Франківська, помітив покращення дорожнього покриття. Отже, погані дороги - це вже як відсутній економічни фактор. Бо навіть для реформи охорони здоров’я це надзвичайно важливо. Бо наскільки швидко приїде медичний транспортний засіб до лікарні, це вжливо надзвичайно. Україна кидає виклики, щоб розв’язати це питання. 

Уся українська діаспора у світі спостерігає за подіями і реформами в Україні. Що Ви їм розповідаєте, коли повертаєтесь додому звідси? Як пояснюєте, що масштаби еміграції досягли рекордного рівня?  

Я їм рекомендую проводити  менше часу у фейсбуці, а більше на вулицях Івано-Франківська. Треба тут або часто бувати, або жити і бачити зміни. Ідеальний варіант - їхати сюди кожні шість місяців, і тоді люди бачать зміни. Не бачать змін люди, які тут живуть, і не так помічають змін або рідко сюди приїжджають, бо вірять, що пишуть у соціальних мережах. Я за останні три роки бачу зміни. Навіть те, що ми зараз сидимо в кафе  і в такій невимушеній обстановці записуємо інтерв’ю, - такого  б не було чотири роки тому. Бачу багато молодих людей, які готові змінювати країну. Звичайно, еміграційні процеси тривають, але приїздять сюди і з інших областей України. Колись говорили: «нехай останній серб, який поїде з країни, виключить за собою світло». Це фаталізм! Я б рекомендував українцям подивитися на себе відстороненим поглядом і не думати, що в сусіда хата біліша і жінка миліша. 

Ви назвали  плюси і позитивні речі, а недоліки проведення реформ ви можете озвучити? 

Найбільший недолік - відсутність верховенства права. Від цього страждають усі, бо є почуття несправедливості. Бо люди, як винні в чомусь, не несуть відповідальності і жодного покарання. Це діє як фільтр, через який до людини вже не доходить жоден позитивний посил. І це є джерело великої невпевненості для інвесторів. Якщо ви відчуваєте, що підприємтсво може стати вже не вашим через таке рішення суду, то бажання вкладати кошти пропадає,  м’яко кажучи. Без реформи судової системи буде дуже важко людям сприймати позитивні зміни. 

Експерти наводять приклад Грузії, Польщі. Країни провели ефективні реформи і найголовніше - швидко. Чому у нас цей процес рухається   повільними темпами? 

Україна складна країна. Так Грузія і Польща мали шокові реформи. У кожному випадку суспільство реагує по-своєму. То захоплюються, то навпаки. Після 25 років успіху маятник коливається у протилежний бік. Кожна країна має свою психологію і бачить своє життя з власних переживань і успіхів. 

Немає жодного ідеального рецепту, який приживеться в кожній країні на всі часи. Ви можете швидко зробити реформи, а можете повільно, і отримаєте ситуацію, де всі будуть задоволені. Тут Україні варто знайти свій власний шлях. Важливо підтримувати тиск знизу вгору. Не може бути так: щойно запустили нову поліцію, але я й досі хочу перевищувати швидкість. Те, що вони бачать в інших людях, то у власних вчинках не бачать. Те, що робить хтось чужий, то корупція. А коли ми то трактуємо, то як даємо собі раду і налагоджуємо справи. 

 

Мар’яна Цимбалюк 

 

 

 


ПОШУК ПО ДАТІ