IНТЕРВ'Ю СТАТТI КОЛОНКИ САМООСВІТА КОНТАКТИ
MEGAІвано-Франківськ – місто для бізнесу. Рейтинги та досягнення міста

Для кожної людини рідне місто, в якому ми народилися,  працюємо, у якому проходить наше життя, – найкращеВ даний час у Івано-Франківську проживає понад чверть мільйона мешканців. У сьогоднішньому глобалізованому світі час не стоїть на місці, тому, яким же є місто Франкове порівняно з іншими обласними центрами України, чи йде воно в ногу з часом, чи не загубилося на периферії суспільного розвитку і яким може стати завтра? Ми маємо слушну нагоду поспілкуватися з Оленою Блінніковою, очільником Головного управління статистики в Івано-Франківській області, установи, яка володіє багатогранною інформацією щодо показників розвитку економіки та соціальної сфери як  регіону, його територіальних складових, так і країни в цілому. Олена Бліннікова є постійним членом робочої групи облдержадміністрації з підготовки програми соціально-економічного та культурного розвитку областіщо визначає наш подальший поступ вперед, а це і підвищення рівня та якості життя населення, конкурентоспроможності сфери виробництва та послуг, ефективності управління життєдіяльністю. 

МАГІЧНА ГУЦУЛЯНДІЯ

Про вплив світових трендів на створення нових туристичних продуктів Яремчанщини розповідає керівник групи компаній туристичного сервісу «100 стежин» Сергій ВОЛОШИН.

НАША АМБІЦІЯ - ФОРМУВАТИ МАЙБУТНЄ

«Молоді люди ідуть звідси, і якщо ми не придумаємо якісь стримуючі фактори і не запропонуємо їм, як реалізувати себе на місці, то будемо ще більше відставати в розвитку від інших міст» - Юрій ФИЛЮК, підприємець-ресторатор, керівник компанії «23 ресторани», співзасновник платформи «Тепле Місто» про нові проекти на міжнародному рівні та перспективи Івано-Франківська.

ЛІДЕР УКРАЇНСЬКОГО РИНКУ: «КАРПАТСМОЛИ»

В м. Калуші на Івано-Франківщині є сучасне високотехнологічне підприємство «КАРПАТСМОЛИ», яке спеціалізується на виготовленні карбамідо-формальдегідних та меламінових смол, що «в’яжуть» плити типу OSB, деревостружкові, деревоволокнисті плити й фанеру різної щільності, які ми використовуємо як у меблевій промисловості, так і у широкому спектрі внутрішніх та зовнішніх робіт під час ремонту.

«LA TOUR»: ДАВАЙТЕ ПОДОРОЖУВАТИ РАЗОМ!

«Наш світ на стільки великий, прекрасний, різноманітний і цікавий, що було би злочином сидіти вдома і не бачити всієї його цінності та краси. Потрібно відчувати подих пустель чи бриз океанів, милуватися краєвидами з вершин гір або з висоти польоту повітряних куль, пірнати з аквалангом, вивчати стародавні розвалини, куштувати страви всіх кухонь світу і просто божеволіти від щастя що ти живеш і подорожуєш!» - у цих словах стиль життя директора «Туристичної компанії «LATOUR» - Людмили Дубей.

Норвезькі інвестиції в українську економіку

Нещодавно на Прикарпаття завітав Надзвичайний і Уповноважений посол Королівства Норвегії в Україні Ole T. Horpestad. Під час офіційного візиту пан посол відвідав два провідні університети Франківщини: Прикарпатський національний університет імені В. Стефаника та Національний технічний університет нафти і газу. Також високий гість мав зустрічі з міським головою Івано-Франківська Марцінківим Русланом і головою обласної державної адміністрації Івано-Франківська. А ще побував на вручення відзнак «Юні таланти Прикарпаття». Ми вирішили дізнатися, наскільки вигідними для норвезьких бізнесменів є інвестиції в українську економіку та деталі візиту Ole T. Horpestad в Івано-Франківськ.

― Пане Надзвичайний і Уповноважений посол Норвегії в Україні, рада спілкуванню з Вами. Розкажіть, будь ласка, про економічні взаємини України і Норвегії?

― Торгівля між Норвегією та Україною зросла за останні кілька років (+36 % за останній рік). У цілому це 160 млн євро. Понад 85 % норвезького експорту ― це риба і морепродукти, а з України ми імпортуємо одяг, електромашини і різні товари. Є великий потенціал у нашій подвійній торгівлі, і я думаю, що ми побачимо зростання у прийдешні роки.

― Яких бізнес-партнерів з України Ви можете відмітити для наших читачів?

Понад 36 українських компаній є членами Норвезько-Української Торгової Палати (перегляньте список тут: http://nucc.. no/members/). Вони представляють морепродукти, агросектор, енергетику, кораблебудування та інші.

― Які враження Ви отримали, коли приїхали працювати до України?

― Дуже позитивні. Дуже сподобалась Україна як країна з місцями, які можна відвідати і яких є безліч. Тут також доброзичливі люди. Київ ― прекрасне місце для життя. Україна і Норвегія мають гарні відносини. Минулого жовтня Президент України Петро Порошенко здійснив чудовий візит до Норвегії. Ми підтримуємо реформи в Україні і проєвропейський вибір. Також наш уряд виділяє широку підтримку для України (22 мільйони євро на рік). Надходження йдуть в енергетику й енергетичний коефіцієнт корисної дії, гарну дієву законодавчу підтримку, реформування та європейську адаптацію, гуманітарну підтримку. Я думаю, що з часів Євромайдану Україна чимало досягнула, не дивлячись на анексію Криму і конфлікт на Сході.

― Які частини України є привабливими для інвестицій з Норвегії?

― Більша частина території країни, на мою думку. Та, звісно, Київ, Львів, Харків і Одеса є фіксованими точками. В Івано-Франківську Норвегія підтримує енергетичний сектор, інвестиції надходять через NEFCO. А Івано-Франківський університет нафти і газу також співпрацює з норвезькими науковцями в нафтогазовій промисловості.

― Пане Улє, а норвезькі інвестори часом не бояться інвестувати в Україну гроші через ризик економічної нестабільності у зв’язку з подіями на Сході України?

― Я думаю, що мої візити до українських міст є таким спільним викликом до залучення інвесторів з Норвегії. Думаю, що в України є потенціал для покращення інвестиційного довкілля. Для залучення інвестицій потрібно, щоб у країні, в яку вони їх постачатимуть, було правосуддя, прозорість, дерегуляція. Україна зробила вже реформи дерегуляції. До нашого посольства звертається багато зацікавлених в Україні норвезьких підприємств. 

― Зважаючи на ситуацію в Україні, якби була схожа ситуація у Норвегії, якими були б дії норвезького уряду?

― У Норвегії не було війни з часів Другої світової, коли нас окупувала на п’ять років нацистська Німеччина. Норвезька армія боролась проти нападників, а після капітуляції ― активний рух опору у Норвегії. Це легітимізує будь-яку країну на захист проти окупантів і атак. У випадку з Україною ми підтримуємо Мінські домовленості, що уособлюють мирне вирішення проблем.

― З часів Євромайдану ― чи змінилось ставлення норвезького уряду до України?

― Норвегія активно підтримувала і підтримує Україну. Наш уряд одразу засудив анексію Криму з боку Росії. А ще ми інвестували в Україну близько 200 мільйонів норвезьких крон. У нас є чотири напрямки, зокрема реформи і підтримка правового порядку в Україні, а також інші програми. Наша фінансова компанія НЕФКО фінансує міські проекти України, а саме: збереження енергоефективності у школах, громадських будівлях, дитячих садочках тощо. Третій напрямок ― це економічні реформи і торгівля.

― Що б Ви зробили, якби були на місці українського уряду?

― Гадаю, що варто продовжувати працювати над реформами в Україні. І розвивати країну в проєвропейському напрямку. Думаю, що саме цього прагне більшість українців. Завдання, яке є важливим для України ― це побороти корупцію. Ми бачимо деякий прогрес у цьому напрямку. Це досить важливо ― приваблювати іноземні інвестиції. Адже інвесторів цікавлять стабільні та передбачувані умови співпраці.

― Яка основна мета Вашого офіційного візиту до Івано-Франківська?

― Спасибі за запрошення. Насамперед у мене різні цілі щодо візиту на Прикарпаття. Але найперша ― це ознайомитися з Івано-Франківськом. Тому дякую меру міста за запрошення.

 Як відомо, норвежці співпрацюють із нашим Університетом нафти і газу. На якому рівні ця співпраця перебуває?

― Справді, ми співпрацюємо з цим університетом на різних рівнях більше десяти років. Перш за все це стосується енергетичного аспекту. Я навідувався до нового центру енергії при Університеті нафти і газу. Крім того, співпрацюємо з університетом щодо перепідготовки та адаптації колишніх військовослужбовців. Йдеться про адаптацію їх до соціального життя і про допомогу у створенні власного бізнесу. Сам цей проект було розпочато у 2014 році.

― Щодо співпраці з міським очільником та головою обласної адміністрації. Про що домовились?

― Ми поділилися побажаннями щодо взаємної співпраці і допомоги. Я думаю, що Франківськ завдяки своєму географічному місцерозташуванню цікавий для багатьох туристів з Норвегії, а ще нас цікавить культурна співпраця.

― А з погляду інфраструктури, будування заводів на території Франківська?

― Наразі це ще у планах. Але наскільки знаю, норвезьким підприємцям Франківщина була цікава з точки зору побудови на її території малих гідроелектростанцій, які є у вас в горах і у нас в Норвегії. Наша країна багата рибою, аквадобротами і нафтогазовим сектором, який непогано представлений у вас в регіоні. Потрібно просто, щоб інтереси співпали, і ми можемо розвивати це все спільними зусиллями.

― Зараз на Прикарпатті ведуть активну боротьбу, пов’язану з вирубкою лісів. Як у Норвегії з цим боряться?

― Понад 38 % території Норвегії вкрито лісами, які за чисельністю зросли в останній період. Лісовий менеджмент має бути на контролі в уряді, а вся деревина, яку продають, ― засертифікована відповідно до стандартів законодавства. Це завжди урівноважує баланс в економіці й екології. У Норвегії спеціальний інтернет-портал розробив деталізовану карту і всю необхідну інформацію щодо цього. А нелегальна вирубка карається штрафами або ж загрозою тюремного ув’язнення.

 

Марися ТОМАШЕВСЬКА


ПОШУК ПО ДАТІ