MADE IN IVANO-FRANKIVSK. Чим нові громади привабливі для інвестора
IНТЕРВ'Ю СТАТТI КОЛОНКИ САМООСВІТА КОНТАКТИ
MEGAМАУ. Під крилом мрії. Підсумки 2017 року
"За результатами першого кварталу 2017 року аеропорти України значно наростили пасажиропотік. Не винятком є і міжнародний аеропорт «Івано-Франківськ». Як відомо, у травні 2010 року аеропорт був переданий у концесію ТОВ «Скорзонера», що на мою думку дозволило йому пережити важкі часи та зберегти статус міжнародного. Наявність в ІваноФранківську робочого аеропорту, який в подальшому буде тільки розвиватися має велике значення, Івано-Франківськ – місто значних туристичних можливостей, а повітряні ворота, роблять його відкритим для всього світу. Також аеропорт з міжнародним сполученням сприяє залученню іноземних інвесторів, що також відіграє важливу роль для розвитку регіону в цілому" - Денис Лукачович, регіональний менеджер Департаменту з продажу в Україні авіакомпанії МАУ.
МАГІЧНА ГУЦУЛЯНДІЯ

Про вплив світових трендів на створення нових туристичних продуктів Яремчанщини розповідає керівник групи компаній туристичного сервісу «100 стежин» Сергій ВОЛОШИН.

Івано-Франківськ – місто для бізнесу. Рейтинги та досягнення міста

Для кожної людини рідне місто, в якому ми народилися,  працюємо, у якому проходить наше життя, – найкращеВ даний час у Івано-Франківську проживає понад чверть мільйона мешканців. У сьогоднішньому глобалізованому світі час не стоїть на місці, тому, яким же є місто Франкове порівняно з іншими обласними центрами України, чи йде воно в ногу з часом, чи не загубилося на периферії суспільного розвитку і яким може стати завтра? Ми маємо слушну нагоду поспілкуватися з Оленою Блінніковою, очільником Головного управління статистики в Івано-Франківській області, установи, яка володіє багатогранною інформацією щодо показників розвитку економіки та соціальної сфери як  регіону, його територіальних складових, так і країни в цілому. Олена Бліннікова є постійним членом робочої групи облдержадміністрації з підготовки програми соціально-економічного та культурного розвитку областіщо визначає наш подальший поступ вперед, а це і підвищення рівня та якості життя населення, конкурентоспроможності сфери виробництва та послуг, ефективності управління життєдіяльністю. 

НАША АМБІЦІЯ - ФОРМУВАТИ МАЙБУТНЄ

«Молоді люди ідуть звідси, і якщо ми не придумаємо якісь стримуючі фактори і не запропонуємо їм, як реалізувати себе на місці, то будемо ще більше відставати в розвитку від інших міст» - Юрій ФИЛЮК, підприємець-ресторатор, керівник компанії «23 ресторани», співзасновник платформи «Тепле Місто» про нові проекти на міжнародному рівні та перспективи Івано-Франківська.

ЛІДЕР УКРАЇНСЬКОГО РИНКУ: «КАРПАТСМОЛИ»

В м. Калуші на Івано-Франківщині є сучасне високотехнологічне підприємство «КАРПАТСМОЛИ», яке спеціалізується на виготовленні карбамідо-формальдегідних та меламінових смол, що «в’яжуть» плити типу OSB, деревостружкові, деревоволокнисті плити й фанеру різної щільності, які ми використовуємо як у меблевій промисловості, так і у широкому спектрі внутрішніх та зовнішніх робіт під час ремонту.

MADE IN IVANO-FRANKIVSK. Чим нові громади привабливі для інвестора

MADE IN IVANO-FRANKIVSK. Чим нові громади привабливі для інвестора

У 2017 році «Українське кредитне рейтингове агентство» присвоїло Івано-Франіквській області найвищий бал інвестиційної привабливості. У рейтингу Regional Doing Business область теж у числі лідерів. Експерти та аналітики впевнено радять інвесторам вкладати гроші і вести бізнес в Івано-Франківщині. 

Які критерії забезпечують інвестиційну привабливість регіону і чому Прикарпаття не сходить з перших сходинок різноманітних загальнонаціональних рейтингів та перебуває в полі зору іноземних інвесторів, ми розповімо у статті. 

Цифри, факти, рейтинги 

Україна 

Прямі інвестиції в економіку України протягом останніх десяти років були нерівномірними та проходили різні кризові періоди. Найбільший чистий їх приріст спостерігався у 2010 році (6,4 млрд дол. США). Половину (3,1 млрд дол. США) залучила добувна промисловість. А найбільше пікове падіння зафіксовано у 2014 році (за цей рік з країни було виведено 13 млрд дол.). Такі цифри оприлюднює Державна служба статистики України. 

Краще склалися справи у 2017 році. Зростання прямих іноземних інвестицій відбулося у 2016 та 2017 роках. Зокрема, перші сім місяців 2017 року показали ознаки структурного відновлення інвестиційної діяльності. А саме чисті надходження іноземних інвестицій становили 1,7 млрд дол. США (ріст 4,4%), з яких 19% – добувна промисловість, 8% – виробництво харчових продуктів, 11% – металургійне виробництво, 4% – фінансовий сектор. 

Івано-Франківська область 

Обсяг залучених з початку інвестування в економіку області прямих іноземних інвестицій (ПІІ) (акціонерного капіталу) на 1 жовтня 2017 року становив 922,4 млн дол. США, що у розрахунку на одну особу населення склало 669,2 дол. У звітному періоді в економіку вкладено 1783,1 тис. дол. США прямих інвестицій (акціонерного капіталу) та вилучено 1390,8 тис. дол. США. Сукупний обсяг іноземного капіталу порівняно з обсягом інвестицій на початок 2017 року збільшився на 11,6%.  

Серед регіонів України за обсягом прямих іноземних інвестицій Івано-Франківська область посіла 9 місце, у розрахунку на одну особу – 5, за темпом росту – 4 

На 1 жовтня 2017 року інвестиції вкладено нерезидентами 49 держав світу. З країн ЄС від початку надходжень внесено 843,6 млн дол. США інвестицій (91,5% загального обсягу акціонерного капіталу).  

До п’ятірки основних країн-інвесторів, на які припадає 85% загального обсягу ПІІ, входять Кіпр, Нідерланди, Польща, Сербія, Данія.  

Привабливими для іноземних інвесторів залишаються підприємства промисловості, куди спрямовано 686,4 млн дол. США (74,4% загального обсягу акціонерного капіталу), з них переробної – 675,5 млн дол. США. Частка інвестицій, що вкладені у підприємства оптової та роздрібної торгівлі, склала 11,9%, сільського, лісового та рибного господарства – 7,6%, будівельної діяльності – 2,7%. Найбільші обсяги ПІІ зосереджені на підприємствах міст Івано-Франківська (506,4 млн дол. США або 54,9% загальнообласного обсягу інвестицій) та Калуша (264,6 млн дол. США або 28,7%.). Серед районів області значна частка капіталу нерезидентів залучена в економіку Рогатинського й Калуського (по 3,1%) та Тисменицького (2,7%) районів. 

У кризовий для держави час (2013-2015 роки), коли країна втрачала інвестицій в економіку на рівні 17 млрд дол. США, Івано-Франківська область за підсумками 2013 року посіла 13-е місце серед 27 регіонів країни за обсягом ПІІ та 12-е місце за аналогічним показником на одного мешканця. Вкладення в економіку області здійснювалися інвесторами з 53 зарубіжних країн, з яких 90% – це інвестори з європейських держав. Загалом за період з 2007 до 2013 року показник ПІІ зріс удвічі: з 404 до 813 млн дол. США). Протягом першого півріччя 2016 року обсяг залучених ПІІ склав 837,2 млн дол. США. Область уже перебуває на 10-ому місці за загальним обсягом ПІІ і на 5-ому місці – за їх показником на одного жителя. 

Критерії інвесторів 

Критерії, за якими інвестори приймають рішення для інвестування, це: географічне розташування, близькість до кордонів, наявність міжнародного аеропорту, близькість до великих міст, достатня кількість  навчальних закладів, трудові та природні ресурси, вільні земельні ділянки, інфраструктура та підприємства, які діють у регіоні. 

Сильні сторони й конкурентні переваги 

Івано-Франківська область за економічними можливостями займає друге місце серед західних областей України. Комплекс таких переваг регіону, як вигідне географічне розташування, розвинена енергетична і транспортна інфраструктура, багаті рекреаційні, водні та лісові ресурси, наявність на її території родовищ корисних копалин, дає можливість створювати конкурентоспроможні на міжнародних ринках товари й послуги. 

Географічне розташування 

Івано-Франківськ є географічним центром кількох областей Західної України (Тернопільська, Львівська, Хмельницька, Чернівецька). Він знаходиться близько до кордонів країн Євросоюзу: Угорщини, Польщі й Румунії. Зручне розташування запезпечує і мінімізацію витрат на логістику. Щодо автомобільного сполучення в Івано-Франківській області, то мережа автодоріг загального користування становить 4160,3 км. На сьогодні відремонтово 250 км шляхів і такі ключові напрямки, як Львів, Чернівці,  Мукачево, Поляниця, Хуст, Кам’янець-Подільський та ін. 

Наявність міжнародного аеропорту 

У 2015 році був здійснений перший регулярний рейс до Івано-Франківська, який з’єднав наше місто з Києвом та 40 країнами Європи, Азії, Америки та Африки. Авіакомпанія, яка здійснює рейси, констатує 17% приросту, середній коефіцієнт пасажирського завантаження на внутрішніх рейсах – 70-100%, на міжнародних – від 90 до 100%. Аеропорт та авіатранспорт економлять найдорожчий ресурс для бізнесу – час! 

Природні ресурси  

Лісові ресурси – ключова перевага Івано-Франківщини. Ними покрита площа близько 600 тис. га. При середньому показнику лісистості для України 14% для нашої області він становить 43,5%. За дев'ять місяців 2017 року державними лісогосподарськими підприємствами відтворено лісів на загальній площі 2899 га, що становить 101,1% від річного завдання.  

З початку року підприємствами від усіх видів рубок заготовлено 679,1 тис. куб. м деревини (- 44,3 тис. куб. м до рівня 2016 року). Реалізовано 667,9 тис. куб. м деревини, з яких 100% – на внутрішній ринок.  

За дев'ять місяців 2017 року державними лісогосподарськими підприємствами реалізовано продукції на загальну суму 522,9 млн грн, її реалізація зросла порівняно з відповідним періодом минулого року на 81,9 млн грн (+18,6%).  

Збудовано 33,2 км та капітально відремонтовано 27,9 км лісових автомобільних доріг, на 190,2 км проведено поточний ремонт.  

Корисні копалини Івано-Франківської області. 

Територія Івано-Франківської області багата на корисні копалини. Тут нараховується більше 300 родовищ корисних копалин загальнодержавного і місцевого значення: нафти, газу, калійних і кам'яних солей, самородної сірки, фосфоритів, озокериту, бітумінозних сланців, бурого вугілля, різноманітних будівельних матеріалів, облицювального каменю, прісних і мінеральних вод. Існують перспективи виявлення малопоширених, але цінних корисних копалин, у тому числі золота, поліметалів та інших. 

Українські Карпати — багатий на мінеральні води регіон держави. Тут нараховується понад 800 джерел мінеральних вод усіх типів. Регіон славиться рекреаційними ресурсами. Загальна довжина річок області — 1554 км. 

На сьогодні для інвесторів цікаві два мінеральних джерела: у с. Буркут (Верховинський район) та в м. Долина (Мізунь). 

Феноменальні властивості буркутської води були відомі ще від початку 17 століття. Це джерело з інтенсивною мінеральною природно газованою водою було таким важливим, що навіть поселення було назване Буркутом (по-гуцульськи буркут – джерело, яке бурчить з-під землі). Тут, наприклад, відпочивалиІван Франко та Леся Українка.  

Унікальне джерело природної мінеральної води є в селі Новий Мізунь. Вода з нього особлива: вона дуже чиста і досконала від природи. Має унікальні показники м'якості, дуже низький рівень природної мінералізації і характеризується цілющими властивостями. Природна вода саме з Мізунського джерела використовується для створення першої горілки на мінеральній воді "Мороша". 

Земельні ресурси 

Загальний земельний фонд області становить 1392,7 тис. га. Менше половини (46,5%) території зайнято сільськогосподарськими землями, майже стільки ж (45,7%) — лісами та іншими лісовкритими площами, 4,3% становлять забудови, 0,2% — болота, 1,6% — інші землі та 1,7 % — території, зайняті водою. За інформацією управління ОДА, в області є понад 30 вільних земельних ділянок (ділянки без обмежуювальних чинників) і 20 земельних ділянок, на яких розташовані незавешені або покинуті старі будівлі. Найбільше придатних для інвестицій земельних ділянок у місті Калуш. 

Окрім розташування, земельні ділянки мають хорошу інфраструктуру: наявність водовідведення, світлових мереж, каналізації, близькість до доріг твердого покриття. 

Науковий та кадровий потенціал 

Підготовку кваліфікованих робітників у 2016/17 навчальному році здійснювали 8 професійно-технічних навчальних закладів, у яких здобували професію 4,4 тис. учнів. Ці заклади у 2016 році випустили 2,3 тис. кваліфікованих працівників. Підготовку фахівців з вищою освітою здійснюють 9 самостійних вищих навчальних закладів (4 університети, 3 коледжі, інститут та училища).  В усіх вишах освіту здобувають 34,3 тис. студентів, зокрема в університетах та інституті навчається 31,1 тис., у коледжах та  училищах – 3,2 тис. студентів. Насиченість освітніми закладами є значною перевагою, яка робить місто привабливим для молоді. За кількістю студентів вищих навчальних закладів (1349 осіб на 10 тис. населення) місто Івано-Франківськ посідає 2 місце серед обласних центрів України.  

Повну вищу освіту мають 22,7% населення (середній показник в Україні – 22,6%), базову вищу – 1,4% (в Україні – 1,3%), неповну вищу – 16,4% (в Україні – 18,7%), професійно-технічну – 17,3% (в Україні – 19,6%). 

Сільське господарство 

Івано-Франківщина – це багата і мальовнича область, яка  об’єднує в собі Карпати, Передкарпаття та Придністров’я (рівнину). Площа сільськогосподарських угідь області становить 635 тис. га, з них ріллі – 396 тис. га, пасовищ – 127 тис. га, сіножатей – понад 83 тис. га, багаторічні насадження – 16 тис. га. 

В Івано-Франківській області функціонують 14 підприємств з переробки молока, 3 м’ясопереробні комбінати, 3 спиртозаводи та 2 пивзаводи. Переробку сільськогосподарської продукції та випуск продовольчих товарів здійснюють 67 великих і середніх та 227 малих підприємств. 

В аграрному секторі області працює 771 сільськогосподарське підприємство, з яких 559 – фермерські господарства.  

Тенденція росту 

Промисловість. За підсумками 2017 року індекс промислової продукції склав 112%; у грудні порівняно з листопадом цього ж року та груднем 2016 року – відповідно 101,8% та 112%. Приріст продукції минулого року спостерігався за усіма видами промислового виробництва: у добувній промисловості і розробленні кар’єрів – на 15,3%, у переробній промисловості – на 15,4%, у постачанні електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря – на 5,4%. 

Збільшення обсягу випуску продукції відбулося у виробництві хімічних речовин і хімічної продукції (у 6,6 раза), металургійному виробництві, виробництві готових металевих виробів, крім машин і устатковання (на 43,9%), у добуванні інших корисних копалин та в розробленні кар’єрів (на 15,4%), у добуванні сирої нафти та природного газу (на 15,3%), у виробництві гумових і пластмасових виробів, іншої неметалевої мінеральної продукції (на 11,2%), у машинобудуванні (на 11,2%), виробництві, передачі та розподіленні електроенергії (на 5,7%).  

Підприємствами області у 2017 році реалізовано промислової продукції (товарів, послуг) на 47,5 млрд грн, у т.ч. за межі країни – на 9,8 млрд грн. Промислові підприємства області у звітному періоді працювали над пошуком ринків збуту продукції до країн Європейського Союзу та на внутрішній ринок.  

Індекс виробництва промислової продукції за січень-вересень 2017 року склав 110,8% (в Україні 99,7%), що відповідає 2-ому місцю серед регіонів України.  

У січні-вересні 2017 року реалізовано промислової продукції на 31,7 млрд грн, що на 32,6% більше, ніж за аналогічний період минулого року; обсяг реалізованої промислової продукції на одну особу становив 29,9 тис. грн.  

На 36,3% збільшилась середньомісячна заробітна плата у промисловості і становить 7235 грн.  

За дев'ять місяців 2017 року промисловими підприємствами області сплачено платежів до бюджетів усіх рівнів на суму 3012,3 млн грн, що на 56,8% більше, ніж за відповідний період 2016 року; 841,0 млн грн – до місцевого бюджету (приріст становить 19,5%).  

Позитивну динаміку зростання випуску продукції забезпечено у виробництві хімічних речовин і хімічної продукції (у 4,2 раза більше), металургійному виробництві, створенні готових металевих виробів (+ 47%), машинобудуванні, крім ремонту й монтажу машин і устаткування (+ 15,6%), добувній промисловості та розробленні кар’єрів (+ 13,9%), постачанні електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря (+ 10,3%), виробництві гумових і пластмасових виробів, іншої неметалевої мінеральної продукції (+ 6,3%).  

Ріст обсягів реалізації продукції переробної промисловості відбувся шляхом освоєння виробництва продукції з високим ступенем доданої вартості.  

Зокрема, після тривалого простою на ТОВ «Карпатнафтохім» введено в дію виробничі потужності, працевлаштовано понад 1900 осіб, а також завершено роботи щодо реалізації низки проектів, спрямованих на підвищення ефективності виробництва. Отримано перші партії сировини для піролізу – прямогонного бензину. 

Будівництво 

У 2017 році підприємства області виконали будівельні роботи на суму 1910 млн грн. Індекс будівельної продукції порівняно з  2016 роком становив 112,2%. Зведення споруд збільшилося на 2%, у т.ч. нежитлових – на 5,4%. Інженерних споруд  зведено на 26,2% більше, ніж у 2016 році. 

У січні-вересні 2017 року підприємствами області виконано будівельних робіт на суму 1125,3 млн грн. Найбільша питома вага у їх здійсненні спостерігається в Івано-Франківській міській раді (68,9%) та Калуському районі (7,9%).  

За обсягом виконання будівельних робіт за дев'ять місяців 2017 року область посіла 13-е місце, за темпом виконання – 12-е місце серед регіонів України.  

Індекс будівельної продукції порівняно з відповідним періодом попереднього року становив 120%.  

У січні-червні 2017 року в області введено в експлуатацію житла загальною площею 302,04 тис. кв. м, що на 25,4% більше, ніж за відповідний період минулого року. За обсягом прийнятого в експлуатацію житла область посіла 4-е місце серед регіонів України, у розрахунку на 10 тис. населення – 3-є місце.  

У загальному обсязі збудованого в області житла найбільшою є частка Івано-Франківської міської ради (45,3%), Тисменицького району (8,6%), міста Коломия (6,4%) та Надвірнянського району (6,2%).  

Іноземні компанії ПрикарпаттяПриклад для наслідування 

Leoni AG 

Leoni AG — німецькехолдинговеакціонерне товариство. 

Компанія заснована в 1917 році і є одним із найстаріших підприємств Німеччини. Її штаб-квартира від самого заснування знаходиться в німецькому місті Нюрнберг.  Головні напрями холдингу «Leoni AG»: виробництво дроту і кабелю для різних сфер індустрії, виготовлення джгутів, дротів та інших комплектуючих для автомобільної промисловості. Ключові клієнти компанії: General Motors, BMW, Volkswagen, Audi, Volvo, Cummins, Caterpillar, DAF. Холдинг має ряд дочірніх компаній по всьому світі: у Тунісі, Ірландії, НімеччиніСШАУгорщиніСловаччині, Польщі, Сінгапурі та Китаї, у Південній Африці, Мексиці. 

В Україні "Leoni AG" працює у Львівській області з 2003 року. У м. Коломия Івано-Франківської області – з 2017 року. 

Electrolux — шведський концерн, один з провідних світових інноваційних виробників широкого спектру електричних і газових приладів для домашніх і професійних потреб. Штаб-квартира знаходиться у місті Стокгольм (Швеція). Техніка Electrolux виготовляється на заводах, що розташовані в більш ніж 10 країнах Європи.       

У 2010 році Electrolux за 19 млн євро придбав в італійської компанії Antonio Merloni завод «Українська побутова техніка», розташований в Івано-Франківську. Виробництво пральних машин марки Electrolux та Zanussi в Україні почалося у квітні 2011 року на повністю переобладнаному підприємстві. Потужності найсучаснішої лінії виробництва дозволяють виготовляти більше ніж 300 тис. одиниць техніки Electrolux і Zanussi на рік. Продукція заводу (м. Івано-Франківськ, Україна) постачається в більш ніж 25 країн світу. 

 «3 Бетони» 

Завод-гігант «3 Бетони» виготовляє продукцію європейського зразка й увійшов у трійку найпотужніших виробників аналогічної продукції в Україні. Основний продукт –  залізобетонні каркаси будівель та споруд. Підприємство було засноване в 2002 році трьома угорськими фірмами: «KESZ» Ltd., «ASA» Kft. та  Ferrobeton Zrt., що входять до складу провідних будівельних компаній світу: «CONSOLIS» та «CRH». За 13 років «3 Бетони» збудували більше 200 об’єктів. Наприклад, в Івано-Франківську (і майже по всій Україні) торгові центри «Метро», «Арсен», «Велмарт», «Епіцентр» – це реалізовані об’єкти компанії. Не можливо не згадати про «Арену-Львів», де 95% збірного залізобетону, використаного у спорудженні стадіону, – продукт заводу. 

Danosha 

«Даноша» — українська сільськогосподарська компанія, яка належить данським інвесторам та була створена у червні 2004 року в с. Копанки неподалік від міста Калуш (Івано-Франківська обл.). «Даноша» є сестринською компанією сільськогосподарського підприємства «Poldanor S.A.» у Польщі. На сьогодні вона здійснює свою діяльність у двох основних напрямках: тваринництво та рослинництво. Компанія складається із трьох фермерських комплексів у Калуському районі (с. Копанки, с. Вилки, с. Лука) та двох - у Галицькому (с. Лани, с. Тустань).

Tyco Electronics Ukraine Limited 

"Tyco Electronics" – одна з найбільших компаній у світі, яка виготовляє електроніку та є найбільшим виробником кабельно-електронних компонентів вже понад 60 років. Здійснює виробництво у більш ніж 150 країнах світу. На ринку Івано-Франківська підприємство "Tyco Electronics Ukraine Limited" функціонує з 2008 року, нині там створено понад 700  робочих місць. 
 
ТОВ «Мрія Карпат»
 
Товариство з обмеженою відповідальністю «Мрія Карпат» засноване в 2007 році та знаходиться в селі Росохач Городенківського району. Компанія займається вирощуванням різних зернових культур (крім рису), бобових та насіння олійних культур (соняшнику, ріпаку, гірчиці, льону). ТОВ «Мрія Карпат» є одним із найбільших сільськогосподарських виробників у галузі рослинництва в Івано-Франківській області.
 
 ПАТ «Сегежа Оріана Україна».
 
Компанія ПАТ "Сегежа Орiана Україна" знаходиться у місті Калуш і функціонує з 2000 року. Вона займається виробництвом гофрованого картону, паперової та картонної тари, оптовою торгівлею, консультуванням з питань комерцiйної дiяльностi та управлiння, рекламною діяльністю. Компанія безпосередньо виробляє мішки пакувальні паперові з днищем більше 40 см. ПАТ "Сегежа Орiана Україна" експортує свої товари в Угорщину, Латвію, Білорусь, Молдову, Польщу, Румунію та Росію.
 
Мар’яна ЦИМБАЛЮК

ПОШУК ПО ДАТІ