IНТЕРВ'Ю СТАТТI КОЛОНКИ САМООСВІТА КОНТАКТИ
MEGAОсновні показники соціально-економічного розвитку Надвірнянського району

Голова Надвірнянської районної адміністрації Олександр КЕНІЗ про інвестиційну привабливість регіону.

ТУРИСТИЧНИЙ ПІДЙОМ. ПЕРШИЙ ДІЛОВИЙ ВІЗИТ ГОТЕЛЬЄРІВ ЯРЕМЧАНЩИНИ ДО АВСТРІЇ

На початку листопада делегація яремчанських готельєрів повернулась із першого бізнес-туру до Австрійських Альп. Ініціатором поїздки виступили  ГО «Інститут розвитку Яремчанського краю» та “Асоціація готельєрів Яремчанщини”, а Івано-Франківська торгово-промислова палата підтримала цю ідею та допомогла з її втіленням в життя. Про саму поїздку, враження від неї та висновки говоримо з головою правління ГО «Інститут розвитку Яремчанського краю» Андрієм Дзвінчуком.

Зрубати не можна заборонити

Про електронний облік лісу  і нові правила продажу деревини на аукціонах , як борються з незаконною рубкою лісу -  розповідає директор Івано-Франківського обласного управління лісового та мисливського господарства Руслан ОСТАШУК.

МАУ. Під крилом мрії. Підсумки 2017 року
"За результатами першого кварталу 2017 року аеропорти України значно наростили пасажиропотік. Не винятком є і міжнародний аеропорт «Івано-Франківськ». Як відомо, у травні 2010 року аеропорт був переданий у концесію ТОВ «Скорзонера», що на мою думку дозволило йому пережити важкі часи та зберегти статус міжнародного. Наявність в ІваноФранківську робочого аеропорту, який в подальшому буде тільки розвиватися має велике значення, Івано-Франківськ – місто значних туристичних можливостей, а повітряні ворота, роблять його відкритим для всього світу. Також аеропорт з міжнародним сполученням сприяє залученню іноземних інвесторів, що також відіграє важливу роль для розвитку регіону в цілому" - Денис Лукачович, регіональний менеджер Департаменту з продажу в Україні авіакомпанії МАУ.
МАГІЧНА ГУЦУЛЯНДІЯ

Про вплив світових трендів на створення нових туристичних продуктів Яремчанщини розповідає керівник групи компаній туристичного сервісу «100 стежин» Сергій ВОЛОШИН.

«Нас об’єднує одна мета - розвиток ІТ-середовища в місті

«Нас об’єднує одна мета - розвиток ІТ-середовища в місті

Голова правління Івано-Франківського ІТ-кластеру Віталій Родимюк про те, чому місцеві айтішники залишаються працювати у рідному місті, незважаючи на трудову міграцію в ЄС.

Минулий рік був доволі непростим для нашої країни. Ситуація на Сході, падіння гривні та інші негативні чинники тією чи іншою мірою уповільнили розвиток різних сфер. ІТ-сфера не стала винятком, але, тим не менше, ми можемо спостерігати позитивні тенденції в розвитку галузі інформаційних технологій в нашій державі. Ми вирішили оцінити перспективи нашої держави у сфері ІТ на майбутнє, і були досить приємно здивовані. Якщо аналізувати індустрію зсередини країни, то здається, що краще вже і бути не може . Справді, у порівнянні з іншими секторами економіки, де спостерігається різкий спад та повномасштабна криза, ІТ-індустрія виросла на 120% за минулий рік, а професія програміста стала однією з найперспективніших у країні. Багато студентів ВУЗів вибирають спеціальність ІТ-розробника, бо вона доволі доступна для вивчення через мережу Інтернет, не потребує багато часу для освоєння та дозволяє працювати вдома. Ще одним важливим фактором є ненормований робочий день, а це досить важлива умова для людей, які навчаються. При цьому, з позитивних тенденцій, можна відзначити різке зростання кількості українських ІТ-компаній та стартапів. Тимчасове небажання західних клієнтів віддавати нові замовлення в Україну і, як наслідок, сповільнення росту аутсорсингових компаній за наявності великої кількості кваліфікованих інженерів на ринку призвели до того, що багато з них зайнялися розробкою власних проектів. При цьому ми спостерігаємо прихід в Україну венчурного капіталу, який не боїться ризиків і намагається наловити багато риби, доки більш помірковані інвестори та компанії бояться заходити в Україну. Звісно, є і багато негативних факторів. Внаслідок нестабільності в країні посилився відтік кваліфікованих кадрів за кордон, в основному, у США та Європу. Якщо раніше за кордон їхало 1-2% працівників на рік, то зараз — близько 5%. "Безумовно, такий рівень відтоку кадрів не становить загрози для кількісного зростання індустрії," - заспокоює нас Голова Правління ГО "Івано-Франківський ІТ- кластер" Віталій Родимюк.
«Якщо порахувати витрати за кордоном, то зарплата для айтішника не така уже й велика. Ці гроші можна заробляти в Києві. Причина міграції айтішників - не економічна, оскільки зарплата прирівняна до курсу долара, а політична. Гостро це відчувалось в 2014 році: іноземні клієнти відмовлялися працювати, багато проектів пропало навіть у великих компаніях. Потрібно було їх переконувати, що танки сюди не зайдуть, що воєнні дії ведуться далеко за тисячі кілометрів. Деякі компанії навіть планували відкрити офіси в Польщі. Зараз ситуація стабілізувалась, катастрофи не сталось.»
Будувати кар’єру у сфері інформаційних технологій випускники вузів залишаються в рідному Івано-Франківську і не мають бажання їхати навіть до столиці ІТ-індустрії Львова.
"Айтішники залишаються тут, оскільки це місто більш комфортне для проживання," - так коментує ситуацію Голова Правління ІТ-кластеру Віталій Родимюк.
«Львів разом з туристичною привабливістю втрачає принадність для постійного проживання. Це навіть дуже добре, що
Івано-Франківськ не тільки приманливий як туристичне місто. Бажаючих здобувати освіту у Львові багато, але вже трудова міграція туди не суттєва; з десяти айтішників лише двоє-троє їде працювати в сусідній обласний центр.»
Динаміка росту і розвитку ІТ-галузі на Прикарпатті спостерігається останні п’ять-шість років. Збільшується кількість програмістів, реалізуються стартапи, проводяться всеукраїнські та міжнародні ІТ-конференції, з’являються нові кваліфіковані спеціалісти.
Саме вони й вирішили розвивати рідне місто. Вслід за містами-мільйонниками найбільші гравці ІТ-індустрії об’єднались в Кластер.
«Нас об’єднує одна мета - розвиток ІТ-середовища в місті. Один з напрямків - це освіта. Зараз ми співпрацюємо з Івано-Франківським національним технічним університетом нафти і газу, Прикарпатським національним університетом імені Василя Стефаника. Планується запуск ІТ-шкіл.
ІТ-кластер взяв франшизу німецького венчурного фонду GrowthUP.
Тепер ми реалізовуємо в місті StartupCrashTest, на яких перевіряються місцеві стартапи на міцність. Є ще спільний проект від IHUB та багато ін.
Ми створимо середовище, де зможуть збиратись різні ІТ-спеціалісти. Від нашої спільної співпраці виграють всі.»

В той же час можна спостерігати тенденцію збільшення податкового навантаження на сферу ІТ, оскільки вона стає однією з найприбутковіших та привертає до себе все більше уваги, в результаті почастішали перевірки з боку фіскальних органів.
Івано-Франківськ теж не став винятком.
«Відбувались перевірки, але все вирішилось якось мирно, не так, як в інших містах, коли блокувались рахунки , призупинялась робота, трощили офісні меблі. Галузь вийшла на третю сходинку з експорту. На мою думку, держава навпаки повинна стимулювати розвиток ІТ-бізнесу. І не дай Бог у нас створиться міністерство ІТ-технологій...)))) Багато соціальних ініціатив, які є в місті, виникли і підтримуються завдяки айтішникам. Тому держава повинна стимулювати галузь.»
На світовому ринку Україна ще довго буде перебувати у червоному статусі як країна у кризі та з високими ризиками, тож чекати на стрімкий прихід іноземного капіталу у цю сферу не варто. При цьому Україна має унікальний шанс — провести радикальні реформи і створити спеціальні умови на рівні країни для залучення до нас провідних ІТ-компаній світу — Google, Apple, Facebook, які можуть змінити економічну ситуацію нашої держави у кращу сторону.

Мар’яна Цимбалюк
Олександр Шиманко
Фото Ігор Мельник


ПОШУК ПО ДАТІ